Bude mi smutno za chladnými a upršanými dňami

Znie to možno divne, ale je to tak. Chladné a upršané dni majú pre mňa jednu veľkú výhodu. Ľudia sú rozmaznaní a uzimení, preto radšej pre svoju prepravu využívajú MHD alebo vlastné motorové vozidlá. A pre nás, cyklistov, zostávajú prázdne cyklotrasy bez nervov a stresov.

Dnes vyšlo slniečko a ohrialo zemský povrch na krásnych začiatkoaprílových 20°C. To je super. Táto teplota ale taktiež vyhnala množstvo ľudí von na vzduch, čo je tiež fajn. Bohužiaľ vyhnala aj veľa takých, ktorí nemajú ani páru o tom, ktorá je to pravá či ľavá strana. A to už nehovorím o základných pravidlách (nielen) cestnej premávky.

Počas celého roka chodím do práce na bicykli. Je jedno, aké je ročné obdobie. Je jedno, aké je počasie či teplota. Pokiaľ nie je ľad, vždy sa dá príspôsobiť prírodným podmienkam. Napríklad vhodným oblečením či starostlivosťou o bicykel. Čomu sa ale nedá prispôsobiť, je ľudská ľahkovážnosť až hlúposť. Dnes som si musel precvičiť brzdenie a rozbiehanie takmer na každých pár metroch. Ľudia idúci v protismere, ľudia rozhadzujúci rukami po celej šírke cyklotrasy, ľudia rozložení v hlúčikoch bez možnosti obísť ich. Nie, nepíšem o deťoch. U nich človek predpokladá, že sa zachovajú nepredvídavo a radšej dopredu spomalí na “nulu”.

Píšem o ľuďoch, ktorí sa neuhnú, ktorí aj keď nemajú prednosť, tak vám dajú pocítiť, že sú viac. O puberťákoch, ktorí do seba strkajú a uskakujú sem a tam. O psíčkaroch, ktorí idú po kraji pravej strany, zatiaľ čo ich psík s nimi spojený vodítkom po ľavom kraji. O mladých či starých rodičoch, ktorí bez kontroly a otočenia sa odrazu zvrtnú svoj kočík cez oba pruhy cyklotrasy. Bŕŕŕŕ. Či radšej vŕŕŕŕŕŕŕ. Samozrejme, nepočujete žiadne pardón, prepáčte, či aspoň “sorry”. O to ani nestojím. O čo mi ide v prvom rade, je ich a aj moja bezpečnosť.

Ale mám nápad. Dnes si namontujem na prilbu svoju športovú kameru a od zajtra podávam správy a obrazové dôkazy. Ak by sa náhodou niečo stalo, nech viem, kto bol vinník. Howk.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s