Matematika je krásna

Základná skupina olympijského turnaja v hádzanej, rok 2008. Zápas medzi Dánskom a Ruskom. Posledná možnosť Dánska skórovať z deväťmetrového hodu za stavu  24:24.

K lopte sa stavia legenda tohto športu, Mikkel Hansen. Premeria si výšku ľudského múra pre sebou, vzdialenosť a uhol bránky od miesta streľby a odhodláva sa vystreliť. To ako to dopadlo, si môžete prezrieť v tejto krásne spracovanej infografike: Mikkel Hansen incredible goal.

Dopozerali ste video celé? Prekvapila vás niektorá z informácií? Chýbal vám nejaký údaj k spokojnosti? Aj vás zaujalo, koľko údajov odznelo za tak krátku dobu?

A práve preto je zobrazené video super. Zoberte ho do triedy a vymýšľajte s deťmi. Napríklad, kto vymyslí najzaujímavejšiu úlohu, otázku. Aby ste prelomili ľady, tak uvádzam svoje nápady:

  • Aký je rozdiel medzi priemernou výškou múru pre strelcom, keď majú hráči ruky vzpažené a keby ich mali pripažené (ako dávno som tieto slová nepoužíval)?
  • Je možné vypočítať, akú časť brány pokryje samotný brankár svojim telom?
  • Ak by ten istý hráč vystrelil loptu od jednej bránky do druhej za tých istých podmienok a lopta by nespomaľovala, koľko by jej trvalo prejsť celým ihriskom? Ako sa to dá vypočítať?
  • Vedeli by ste vytvoriť takúto infografike z vlastnej fotky?

Nebojte sa, skúste to video pustiť deťom. Nechajte ich lietať a vymýšľať. A potom sa pochváľte. Verím, že to bude stáť za to.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s