Ako nám bolo dobre

stara_skola_1Nostalgia je silná vec. A pekná. V komunite učiteľov zohráva pevnú úlohu, hlavne pri porovnávaní súčasného stavu s akýmkoľvek minulým.

Nie po prvýkrát som v diskusiách vzhliadol obdiv pedagógov ku kriede, bridlicovým tabuľkám či dokonca k trstenici. Pri spomienkach je často vidieť argument typu: “Učiteľ bol vtedy autoritou.” Áno, bol. Určite to bolo krásne a dovolím si tvrdiť, že zaslúžené.

Ale doba sa mení. Nielen doba, i ľudia. Dokonca aj deti. Už netreba nosiť polienka, aby sa vyhnala zima z triedy. Nepotrebujeme si namáčať perá v kalamároch, ani celý deň počúvať toho istého kantora. Osobne som sa ako učiteľ veľmi tešil, že používaním obyčajnej interaktívnej tabule už nemusím dýchať prach z kriedy a pri odchode zo školy nie je potrebné sa celý oprášiť od bieleho prášku. Takisto som presvedčený o tom, že využívaním nových pomôcok viem deťom priblížiť deje, javy, aktivity rýchlejšie, kvalitnejšie, názornejšie.

Rozumiem, nie každý má vzťah ku skúšaniu nových vecí. Poznám desiatky učiteľov, ktorí aj bez moderných technológií učia zaujímavo a možno aj lepšie ako s nimi. Čomu nedokážem porozumieť je postoj ľudí, ktorí nechcú alebo nevedia využívať potenciál napr. tabletov v škole, a ešte sa snažia odradiť tých, ktorí to chcú aspoň skúsiť.

Nečudujme sa potom verejnosti, že nás vníma aj cez takýto spôsob komunikácie. Modernizácia pomôcok je síce len malý krôčik smerom k lepšiemu školstvu, ale ich odmietaním a neustálym ponosovaním sa situáciu nezlepšíme.

A ak dovolíte “kacírsku” myšlienku na záver: “Ak ja ako učiteľ nedokážem zaujať deti s dnešnými možnosťami, neverím, že by sa mi ich podarilo zaujať podmienkami a pomôckami z čias Márie Terézie (a to pri všetkej úcte k tomu, čo táto panovníčka pre vzdelávanie vykonala).”

Preto skúšajme, experimentujme, hrajme sa so všetkým, čo je k dispozícii. Deti to tak robia 😉

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s