Tabletománia na matematike

tablet v samorinePravdepodobne každý má akú takú predstavu, na čo je tablet. Veľa z nás na ňom číta správy či prehliada iný internetový obsah, mladšie ročníky uprednostňujú sociálne siete či hranie hier.

10 škôl z projektu Škola na dotyk dostalo na začiatku školského roka neľahkú úlohu. Objavovať a obhajovať použitie tabletov vo vyučovacom procese. Zmysluplne. Plynulo. Pestro. Všestranne.

Osobne som sa nedávno zúčastnil nádhernej hodiny matematiky na škole ZŠ Mateja Bela v Šamoríne, v ktorej hlavnú i vedľajšiu úlohu zohrával tablet. Ale boli to práve deti, ktoré boli hrdinami celej úspešnej hodiny. Bez nich a bez pani učiteľky by boli tablety zase len technologické zariadenia bez využitia. To, akým spôsobom bol tabletom vdýchnutý význam a využitie ma prekvapilo, hoci sa touto akútnou a aktuálnou otázkou zaoberám už nejaký ten mesiac.

Použitie aplikácií, ich prepojenosť s klasickými pravítkami a zošitmi, dokumentovanie pomocou kamery a fotoaparátu, zdieľanie dokumentov na cloude a kooperácia v skupinách, tvorba myšlienkových máp na uvedomenie si postupov a zhrnutia výsledkov, prezentovanie výsledkov pomocou dotykových technológií a veľa veľa ďalších nápadov by som nepredpokladal počas 45 minút ani v najoptimistickejšom odhade. Ak si chcete danú hodinu skúsiť, použite tento TUUL: Desatinné čísla, meranie – tímový projekt.

Deti samé ukázali, že tabletom ako takým sa netreba zaoberať. Je to jedna z najšikovnejších pomôcok, akú majú možnosť používať a oni ho používajú.

Viem, že tak ako na každú novú vec aj na tablet si budeme musieť zvykať aj my učitelia. Ale verím, že deti nám pomôžu a ich náskok dobehneme aj s ich pomocou. Len im dať šancu. Deťom i tabletom.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s