Národy Európskej únie

„Dnes je skvelý deň,“ spieva sa v jednej slovenskej pesničke. A to my sme ani neodpaľovali nič na Mesiac. Jednoducho bol piatok 9.12.2011, obyčajný decembrový deň, ale každý na našej škole a v jej okolí vedel, že nie tak celkom. Na Lachovej ulici sa mal odohrať projektový deň na tému NÁRODY EURÓPSKEJ ÚNIE.

O čo ide? Žiaci dostanú celý deň na to, aby ukázali nám i svetu, čo dokážu vytvoriť, zahrať, vysvetliť, naučiť. Ich úlohou je naštudovať si svoju tému a pomocou výzdoby v triede, kostýmov na sebe a informácií vo svojich hlavách sa predviesť učiteľom, spolužiakom i návšteve, často svojim rodičom.

Samozrejme, nie je to také ľahké, ako sa zdá a číta, predchádza tomu obrovská drina, obetovanie zo svojho času na úkor voľna, prehováranie spolužiakov i učiteľov. Deti často musia zostať v škole popoludní, cez prestávky sa stavia a cvičí. Jednoducho s blížiacim sa deviatym decembrom žijú životom svojho národa.

Počas prehliadky tried sme spoznávali zvyky, slávne osobnosti i diela národov Európskej únie. Navštívili sme susedných Čechov v 5.A, kde sme spoznali ich slávnu históriu i súčasnosť, vypočuli si skvosty hudobných diel slávnych osobností, boli sme na Slovensku v 5.B, kde sme videli Jánošíka vykonávať spravodlivosť, stali sme sa svedkami príchodu Cyrila a Metoda a zavedenia spisovnej slovenčiny. Leteli sme ku Španielom do 6.B na býčie zápasy, ochutnali tradičnú kuchyňu, ale aj pozreli si geografickú prednášku a zatancovali paso doble. Preniesli sme sa do 6.A k Talianom na romantickú večeru a spoznali osobnosti kultúrneho i športového diania pri tónoch najväčších talianskych hitoch.  Pán Napoleon v 7.B nám vyrozprával celý svoj život, dozvedeli sme sa tajné recepty vynikajúcej francúzskej kuchyne, za znenia šansónu sme si zatancovali a spoznali stavby francúzskeho národa. U Angličanov v 7.A sme boli svedkami rozhovoru kráľovskej rodiny, zažili sme storočnú vojnu, oslavovali princove narodeniny. Dáni v 8.A nás previedli dielami známeho spisovateľa Andersena, skladali sme stavebnicu z lega, dozvedeli sme sa legendu o vzniku štátnej vlajky. Holanďania v 8.B  predstavili svoje tradičné tulipány, dreváky, syry, veterné mlyny. Stali sme sa svedkami odrezania van Goghovho ucha ale videli i diela holandských majstrov. V 9.A sme sa zúčastnili štrajku Grékov, zažili sme dobývanie Tróje, ochutnali silu gréckej kuchyne. Íri v 9.B nezostali nič dlžní a ukázali nám svoj tradičný spôsob života, návšteva knižnice spojená s prednáškou o ich histórii bola pútavá, do tanca nás lákali i tanečníci írskych tancov.

O celom dni by sa dalo rozprávať hodiny, preto sme urobili len krátky pohľad na to, čo žiaci na našej škole spolu s obetavými učiteľmi dokážu. Sme veľmi radi, že kvalita a umelecké dojmy z tohto dňa sú stále vyššie a vyššie a už teraz sa tešíme na ďalší podobný deň, tentokrát na tému…(ale o tom až nabudúce).

Nenechajte si to ujsť, a aby ste videli, ako to naozaj u nás vyzeralo, tu je zopár fotiek: NÁRODY EURÓPSKEJ ÚNIE.

Reklamy

5 thoughts on “Národy Európskej únie

  1. martina píše:

    Ako rodič musím pochváliť výborný nápad. Ďakujem za fotky. Keďže mi tento rok nevyšiel čas a na vystúpenia som nemohla prísť, tak som si to priblížila aspoň takto.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s