Dánsko, Matúš a ZŠ Lachova

Po vynikajúcom predstavení môjho kamaráta Jakuba a jeho priblížení vzdialenej Indie pre žiakov našej školy som tentokrát pozval ku nám nemenej zaujímavého hosťa, doktoranda na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského, častého študenta v zahraničí, cestovateľa a takisto dobrého kamaráta Matúša, ktorý sa podujal na krátku 45 minútovú prednášku o Dánoch.

Od začiatku bolo jasné, že máme dočinenia s profesionálom, ktorý takýchto ukážok a prednášok má za sebou viac ako dosť. Zhostil sa svojej úlohy razantne, mapa a dataprojektor dotvárali atmosféru profesionálne pripravenému kolegovi, ktorý v Dánsku strávil takmer ročný pobyt ako študent. Po rozbehu v klasickej forme geografa cez charakteristiky, polohu a iné oficiálne údaje o krajine sme sa dostali k tomu, čo my ako ľudia sediaci v laviciach niekde v strede Európy učiaci sa z kníh, obrázkov, videí a podobných druhov materiálov nemáme šancu poznať. Život v danej krajine.

Počas viac ako hodinovej prezentácie (áno, trochu sa natiahla, lebo nakoniec sa diskusia predsa len trochu rozbehla, aj keď tvorba otázok dnešnej mládeži robí problémy) sme sa podozvedali o cestovaní v mestách na bicykloch (zaujímavé, oni si ich tam nezamkýňajú), o tykaní si medzi ľuďmi akéhokoľvek veku, o druhom oficiálne používanom jazyku v Dánsku, o džentlmenstve i vyrovnanosti oboch pohlaví, o Kristiánii a deťoch kvetov, o školách, o rôznych historických dôvodoch konania rozhodnutí, o prechádzkach na loďkách, o známych osobnostiach i sochách a množstve iných informácií. Veľmi pekné bolo tiež spestrenie rozprávania o Grónsku, ktoré patrí pod administratívnu správu Dánska.

Zostáva len dúfať, že Matúš oslovil viac detí s formou výmenných študentských pobytov, aby sme my Slováci videli kus sveta a vrátili sa domov obohatení o to, čo možno u nás chýba.

Ďakujeme, Matúš. Verím, že si na nás ešte niekedy nájdeš čas 😉

 

A aby som nezabudol, kto by si chcel pozrieť, na tomto videu je obsiahnutý celý obsah prednášky: Matúš a Dánsko

Reklamy

One thought on “Dánsko, Matúš a ZŠ Lachova

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s