India, Kubo a ZŠ Lachova

Predstavte si, že idete ráno s ešte nedokonale otvorenými očami do školy/práce a počas cesty uvidíte chlapíka, ktorý akoby nepatril do nášho sveta. Celý v dlhom bielom oblečení s bielymi nohavicami z jemného materiálu, na hlave “divná” prikrývka, jednoducho exotika v civilizácii. A tento chlapík si to namieril ku nám na ZŠ Lachova.

Na dnešnú hodinu geografie som sa veľmi tešil. Už nejakú dobu sme boli s kamarátom Jakubom dohodnutí, že využijeme jeho cestovateľské skúsenosti a príde obohatiť naše vyučovanie svojimi vedomosťami, dojmami a zážitkami z cesty po Indii.

Slovo dalo slovo, nadišiel deň D a Kubo bol tu. Prípravy spočívali v rozložení techniky, naladenia hudobného nástroja a ku môjmu prekvapeniu vytvorením správnej atmosféry zapálením vonných “sviečok” z Indie. Vraj to tak chodí. 🙂

Po zvítaní sa so žiakmi sme sa pustili do debaty. Vlastne Kubo. Zhostil sa moderátorského slova ako pravý profík, zapájal aj deti, zisťoval, čo vedia, pýtal sa, čo ich zaujíma. Prstom na mape obletel celú cestu, čo v skutočnosti znamenalo vyše 5000 km. Klobúk dole. Svoje rozprávanie obohacoval fotografiami, ktoré názorne vysvetľovali, šokovali, vyvolávali úsmevy (obr.1).

Obr.1 Pôsobivé rozprávanie pôsobivého “Inda”

Poskytol nám pohľad na Indiu, nie ten geografický, na aký sme zo školy zvyknutí. Ten očami života obyčajného človeka. Porovnanie s nami, našimi hodnotami. Život nie v turistických destináciách, nie z kníh a náučných cestopisov, život priamo z ulíc, chodníkov. To, čo dokázal za tých pár minút (skutočne 1 vyučovacia hodina sa zdala moc krátka), muselo zasiahnuť poslucháča viac, ako len kniha, obrázky, videá. Informácie o krajine ako takej, o obyvateľstve a náboženstve, posvätnej rieke, Himalájach a množstva iných síce poznáme, ale nie takto autenticky podané.

Zostáva len veriť a pevne dúfať, že sa nájdu ešte “típci”, ktorí sa ochotne prídu podeliť so svojimi materiálmi, dojmami a cestovateľskými záujmami s deťmi. Veď geografia by mala byť aj o spoznávaní, cestovaní, snívaní.  A Kubo nám to dnes umožnil.

Vďaka 😉

A aby som nezabudol, ak chcete aj vy cestovať po Indii, s dovolením dnešného prednášajúceho sa môžete dostať k zaujímavým fotografiám: http://kms.sk/~kubman/india/index.html

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s