GIMP – roztrhnutý obrázok

Ak chceme dostať efekt roztrhnuté obrázka, nemusíme papierový originál zrušiť. Čo treba spraviť? Pre tých, ktorým sa nechce čítať nasledujúci postup tu je video. Aj tu na odkaze, aj dole pod postupom.

1. Otvoríme nami požadovaný obrázok (Súbor – Otvoriť a z kontextového menu vyberieme náš obrázok a potvrdíme OK).

2. Vyberieme si nástroj na voľný výber tzv. laso (Free Select Tool) a vyberieme polovicu obrázku, pričom ak budeme ťahať priamo cez obrázok, pri stlačenom ľavom tlačítku myšky robíme pohyby zľava doprava a pod., aby to pôsobilo ako pretrhnutý efekt.

3. Nakopírujeme výber tak, aby sa pôvodný povrch stratil (CTRL+X) a vložíme ako plávajúci výber (CTRL+V), ktorý premeníme na vrstvu (Vrstva – Nová vrstva)

4. V zložke vrstiev klikneme (aktivujeme) vrchnú vrstvu, pravým tlačidlom myšky otvoríme okno, v ktorom vyberieme možnosť Alfa do výberu. Mala by sa nám označiť práve tá “odtrhnutá” časť obrázka.

5. Prepneme sa na spodnú vrstvu – pozadie a invertujeme výber (Výber – Invertovať alebo CTRL+I). Tým máme vybratú druhú časť obrázka (Obr.1).

Obr.2 Zobrazenie výberu vrstvy, vpravo náhľad na vytvorené vrstvy.

6. Zvolíme o niečo väčší výber, aby sme mali bielu časť na “odtrhnutej” strane (Výber – Nárast a nastavíme o 10 bodov). Potom tento výber deformujeme (Výber – Deformovať – OK).

7. Aj s týmto výberom spravíme krok 3.

8. Máme pripravené dve vrstvy okrem pozadia. Otvoríme nový obrázok o niečo väčší ako bol pôvodný, ktorý sme strihali a vložíme do neho obe vzniknuté vrstvy. Pozadie nového obrázka zmeníme z bielej na akúkoľvek vhodnú farbu.

Sľubované video:

Reklamy

One thought on “GIMP – roztrhnutý obrázok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s