Priama a nepriama úmernosť hravo

Dnes sme mali s deťmi na programe precvičovanie priamej a nepriamej úmernosti. Už sme nejakú tú hodinu strávili nad pochopením a využitím tejto “matematickej látky”, viacerí z nás sa už tvárime, že vieme o čom je reč, že je to ľahké. Tak sme si pripravili hodinu, ktorá mala skontrolovať naše schopnosti.

Aby sme nevhupli príliš rýchlo do matematiky a výpočtov, rozohriali sme sa krátkou, párminútovou rozcvičkou. Išlo o krátky online kvízik, v ktorom sme mali len jednotlivým slovným zadaniam priradiť, či ide o priamu alebo nepriamu úmernosť (obr.1).

Obr.1: Online “dotazník”

Výsledky a úspešnosť nášho vypracovanie sme si spoločne skontrolovali a okomentovali. Niektorí z nás boli s výsledkami spokojní, iní musíme ešte popracovať (obr.2). Pretože správne začať príklad rozhodnutím, či sa jedná o priamu alebo nepriamu úmernosť  je podmienkou pre úspešný výpočet.  Obr.2: Výsledky našej rozcvičky

Následne po tejto rozcvičke sme si preopakovali dva vzorové príklady, kde sme spoločne do detailov krok po kroku “rozpitvali” zadania a vyriešili ich. Odvážlivci Kvetka a Matúš na tabuľu, ostatní do zošitov (obr.3).

Obr.3: Riešenie našich “vzorových” príkladov odvážlivcami

A potom prišla na hranie hry, aby sme nepočítali len tak pre nič, za nič. Určite aj vy poznáte hru BINGO. My sme si ju trochu matematicky upravili a použili na našej hodine. Samotné Bingo sa skladalo z 25 políčok, každé s označením čísla od 1 po 25.

Rozdelili sme sa do troch skupín, každá skupinka si náhodne vybrala obálku, v nej dostala farebné rozlíšenie od inej skupiny a príklady, ktoré mala vypočítať. Výsledok každého príkladu bolo čísielko od 1 do 25, po jeho vypočítaní a zistení výsledku sme si svojou farbou spravili na príslušné políčko v Bingu krížik. Úlohou bolo zaškrtať políčka podľa nami vypočítaných výsledkov tak, aby sme dostali tri políčka našou farbou začiarkané vedľa seba či už v riadku, stĺpci alebo uhlopriečne (obr.4). Taktika bola len a len na nás. Niektorí sme počítali spoločne, niektorí samostatne a porovnali sme si výsledky, niekde sa počítalo vo dvojiciach, aby sme ušetrili čas a vypočítali čo najviac.

Obr.4: Konečné BINGO s vyškrtanými, farebne rozlíšenými výsledkami

Po úpornom a veľmi vyrovnanom boji sa z víťazstva tešili dievčatá Lucka, Ajča a Kvetka, tesne tesne za nimi partia Miška, Oliver, Baška a Janka a s minimálnym odstupom (aj časovým) za nimi skončili  chalani v zložení Janči, Filip, Mišo a Matúš. Ak vás pletie, že tímy boli štyri, máte pravdu. Červený tím boli naši hostia, ktorí sa ochotne zapojili a obsadili konečné nulté miesto v zložení pán riaditeľ, pán zástupca a moji kolegovia matematici. Vďaka.

Blahoželáme víťazom, hoci tentokrát mali na mále, pretože takto vyrovnane sa už dávno nič nehralo.

5 thoughts on “Priama a nepriama úmernosť hravo

 1. Anka píše:

  Výborná hodina. Koľko trvala príprava na hodinu? Aj na ostatné hodiny sa takto pripravujete? /mám na mysli pracovné listy, vyhodnotenia, súťaže/.

 2. Ďakujem.
  Musím na seba priznať, že sa jednalo o otvorenú hodinu. Časová príprava u mňa vyšla cca 2 hodky (počas hokeja 🙂 ). Najviac z toho “zhltla” príprava príkladov na Bingo (16 vymyslených).
  To vyhodnotenie a napísanie formulára k nemu sa po párdňovej praxi dá zvládnuť za pár minút. Formulár sa sám vkladá do tabuľky, kde pomocou vzorcov sa to vlastne samé vyhodnotí (už pracujem na manuáli, nech sa o tejto forme vie).
  Písanie do programu na interaktívnu tabuľu (2 vzorové príklady) je individuálne, koľko sa komu a v akej forme chce “maznať”.
  Bohužiaľ, dá sa povedať, že denne trávim pár hodín nad prípravami. Človek si zvykne a potom zase príde nejaká reforma a budeme prerábať 😉
  A áno, som z tých, ktorí sa radi s deťmi hrajú. Aby však bola takáto pohoda v škole, odzrkadľuje sa to na náročnejšej príprave.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s