Testovanie 9 a problém s matematikou

Určite sa aj vám dostalo do pozornosti, že “školstvo” zase niečo vymyslelo. V testovaní deviatakov totižto tri príklady dopadli zle nedobre, zase pošramotili štatistiky a tak sa to riešilo. Nanešťastie sa tam hore uzniesli, že všetkým za tie tri príklady uznajú plný počet bodov (za každý po jednom ako za všetkých 20 v celom teste).

Problém ale nastal potom. Čo s tými, ktorí predsa len krvopotne vypočítali práve tie príklady a majú toľko isto bodov ako aj tí, ktorí ich dobre nemali? Čo s tými, ktorí “odflákli” testovanie z matematiky a majú minimálne tri dobré príklady? Na toto sa akosi pozabudlo.

Nie, nechcem súdiť, ani karhať. Chybička “se vloudila”. Prečo to ale zase váľajú na učiteľov? Prečo sa zverejnilo, že učitelia zle naučili dané učivo?

Ak si ja, ako učiteľ, vyrobím test (áno priatelia, testy si robíme a opravujeme sami) a pri analýze zistím, že z nejakej otázky vedelo správnu odpoveď prapodivne málo ľudí, potom viem, že nastala chyba. Niekde pri vyučovaní. A prídu mi na um dve možnosti.

Možnosť 1: Zle som predniesol tému, látku, učivo, informáciu, lebo ju deti nemajú vžitú.

Možnosť 2: Alebo viem, že otázka bola zle postavená, pochopená, nevhodne sformulovaná.

A teraz k veci. Ak nepripadá do úvahy možnosť dva, je to šokujúce zistenie. Predstavte si tie stovky (ak nie tisíce) učiteľov matematiky, ktorí akoby naschvál zle vysvetlia práve jedno učivo (možno sa dohodli), aj keď ostatné témy zvládli? To nám chcú povedať vážne? Prečo sa hneď hľadá vinník? Prečo sa z toho nevyberie nejaké ponaučenie? Prečo nikto nechce zobrať na seba zodpovednosť?

A ešte jedna poznámka. Čo je to potom za učivo, ktoré je nenaučiteľné? Na čo sa to deti učia?

Ale ak chcete profesionálny náhľad do problematiky, veľmi dobrý článok nájdete na stránke Dobrej školy.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s