Matematické obálky

Vyučovacia hodina má rôzny tvar. Od sprístupňovania informácií “prednáškovým” štýlom, využívaním rôzneho druhu softvérov, skupinovej práce až po účelové hranie sa. Jednu z foriem hrania sa sme vyskúšali aj my v 7.A (ďakujem za skvelý nápad). Ide o obálkovú hru, kde žiaci (v tomto prípade pátrači) postupne riešia skryté úlohy v obálke a postupujú ďalej. Na začiatku sa trieda sa rozdelí na určitý počet skupín, každá skupina dostane obálku, v ktorej je identifikačné znamienko (farebný papier, rôzny geom.útvar a i.) a prvá úloha. Po jej vyriešení získa každá skupina svoj výsledok, s ktorým zvolený zástupca príde k vopred dohodnutéme miestu. Tu sa nachádza ďalšie množstvo obálok a úlohou zástupcu je nájsť takú obálku, na ktorej je jeho číslo, výsledok. Ak takú nenájde, zadanie z prvej obálky je vypočítané nesprávne, celá skupina musí skontrolovať výpočet a dospieť k správnemu riešeniu. Ak ale taká obálka existuje, skupina si ju zoberie, prekontroluje, či je v nej rovnaké identifikačné znamienko ako v prvej obálke a počíta príklad druhý. Takto sa celý postup opakuje (záleží len na učiteľovi a zložitosti precvičovanej témy, koľko kôl sa pripraví) až do posledného kola, kedy už so svojim výsledkom pátrači obálku nehľadajú. Posledný výsledok kontroluje učiteľ a určuje poradie tímu. Týmto štýlom sa pátrači prehryzú cez viacero úloh, ktoré pôsobia lepšie, ako sucho zadané príklady typu strana X príklad Y. Výhodou je takisto individuálne tempo (hoci každý chce vyhrať), samostatný prístup a snaha o zlepšovanie sa. Treba ešte dodať, že dôležitú úlohu zohráva aj správne rozdelenie skupín.
Na záver sa chcem poďakovať svojej triede za prístup, tempo a férovosť pri riešení. 😉

Obr.1:  Zápal boja

Obr.2:  Riešenie úlohy v skupine

Reklamy

3 thoughts on “Matematické obálky

  1. Monika píše:

    Skratka ste šikovny, super- hrou a sutaživostou viac napudite tych malych vzdelancov….nielen že sa u nich prejavy dravost po vítazstve sami si uvedomia že ked sa to nenauči nebude moc byt prvy fakt,klobuk dole mate moje plus…..

  2. Ďakujem..bohužiaľ, má to takú chybičku..pripraviť to znamená kopec času..keď to výjde a deti majú dobrý deň, je to skvelé..často však tá námaha výjde navnivoč, potom to mrzí niekoľkonásobne.. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s