Spravte si svoj kvíz

Po mojich skromných úspechoch s alternatívnou formou opakovania pomocou programu Stu´s Quiz Boxes!, ktorý si môžete stiahnuť na tejto stránke, som sa rozhodol posunúť svoje objavy ďalej, nech si ho užíva čo najviac detí, ale aj nás, pedagógov.  Samotné stiahnutie a inštalácia prebieha intuitívne (potrebná angličtina), klasickou “odťukávačkou next, next nič nepokazíte.

Ak ste to zvládli, spustite si program (nájdete ho na disku C, Program Files, Quiz a spustíte pomocou QuizBoxes.exe).

Otvorí sa vám úvodná obrazovka, kde si vyberáme, akú hru chceme hrať (2×5 znamená dve témy po 5 otázok, 4×5 štyri témy po 5 otázok a ešte možnosť 6×5), či chceme rátať aj mínusové body (alebo ak sa nebude niekomu dariť, necháme ho aspoň na nule) a koľko tímov bude hrať (od 2 po 6).

Obr.č.1: Základné nastavenie kvízu

Ak sme navolili správne úvodné nastavenie, budeme musieť zadať názvy tímov. Túto činnosť rád prenechávam samotným žiakom avšak bude potrebná koordinácia.

Po potvrdení nás program prepne do známeho okna, kde budeme musieť vybrať kvíz (spočiatku ľubovoľný, ktorý už autori pre nás pripravili, kedykoľvek sa dá vložiť iný), ďalej môžeme meniť vzhľad prostredia hry a takisto nastavenie zvukov (tie sú tu takisto už predpripravené, ale nadšencom sa medze nekladú v žiadnej fáze kvízu).

Po výbere sa vôbec nemusíte obávať, ak ste niečo pokazili takmer všetko sa dá napraviť. Teda až na počet tímov, veľkosť hry a všetkého nastavenia z úvodu, ak sa pomýlite v niektorej z týchto záležitostí, treba program ukončiť a spustiť odznova.

Tak a prehupneme sa do samotného menu, odkiaľ sa dá hrať a tvoriť, čo vás sily i čas dovolí. Rozbalí sa množstvo otázok (ikoniek) vo vami vybratom počte stĺpcov, každý s piatimi riadkami. Každý stĺpec predstavuje inú tému, názov ktorej je uvedený navrchu. Čísla tlačidlách predstavujú bodovú hodnotu od 200 po 1000, čím vyššia hodnota, tým náročnejšia otázka. Je na vás, aký postup necháte pri výbere otázok (poradie tímov), program sám ponúka nejaké možnosti, ale na princíp som neprišiel. Po výbere otázky nasleduje jej zadanie, po následnom stlačení sa prezradí aj odpoveď pre kontrolu. Potom pripisujeme tímom body (robí sa to automaticky), plus ak odpovedali správne, mínus ak nie. Po zodpovedaní všetkých otázok nasleduje prémia, kde žiaci môže staviť lubovoľný počet z nahraných bodov.

Obr.č.2: Otázka, v strede dole kontrola a zápis bodov   Obr.č.3: Výber tém a otázok na začiatku hry

Bohužiaľ, všetky kvízy, ktoré ponúkajú autori, majú síce svoju atraktivitu, ale sú po anglicky. Odvážnym ponúkam aj možnosť tvorby vlastných kvízov s vlastnými otázkami. Kedykoľvek, keď budete pri výbere otázok, posuňte myšku celkom hore, otvorí sa vám menu, kde treba ísť na Quiz Boxes Guestion Editor.

Obr..4: Editor tém a otázok

Myslím, že znalosť cudzieho jazyka (keďže ste došli až sem) je na takej úrovni, aby ste sa vedeli prepínať medzi jednotlivými témami (CATEGORY X), kde jej dáte meno (CATEGORY TITTLE) a za jednotlivý počet bodov aj otázky s príslušnými bodmi. Takto si vytvorte postupne 6 tém a nezabudnite na rozhodujúcu, prémiovú otázku (QUIZ BOX BREAKER), od nej bude záležať veľa. Nezabudnite si to sem tam aj nahrať (SAVE) a keď ste s prácou hotoví, šup na klasické červené tlačítko s bielym ixkom a hra môže začať.

A mne nezostáva nič iné, len vám aj vašim žiakom popriať príjemnú zábavu a samozrejme, opakovanie 🙂

Reklamy

3 thoughts on “Spravte si svoj kvíz

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s