Gimp – dve fotky v jednej

Gimp a jeho spojenie viacerých snímkov do jedného pomocou vrstiev, pričom vznikajú zaujímavé fotografie. Komu by bol môj postup nejasný, prikladám krátke video. Aj tu na odkaze, aj dole pod postupom.

Čo na to potrebujeme? Predovšetkých chuť, program Gimp a minimálne dve fotografie, ktoré sú poriadené zo statívu alebo pevne položeného fotoaparátu. Samozrejme, v niečom sa tie snímky líšiť musia. Napríklad vo vašej polohe, alebo polohe predmetu, s ktorým sa zahrávate.

Ja tu ponúkam na konci postupu dve fotografie s rovnakým pozadím, ale Križiaci sa trochu líšia (áno, je len jeden a je premiestnený). Oba obrázky si treba uložiť do svojho počítača (najlepšie na plochu, aby ste ho nehľadali).

1. Treba si otvoriť obrázok1 (napíklad Križiak1) v gimpe, ktorý ho otvorí ako pozadie (aj s takým názvom). Súbor – otvoriť a nájdeme ho, kam sme ho uložili a pod akým menom.

2. Potom otvoríme druhý obrázok ako vrstvu. Súbor – otvoriť ako vrstvu (open as a layer).

3. Aktivujeme hornú, novšiu vrstvu tak, že na ňu klikneme. Mala by byť trochu farebne odlíšená.

4. Na tú istú vrstvu klikneme pravým tlačidlom myši, z ponúkaného menu vyberieme “pridať masku vrstve” a potvrdíme “bielu”. Zjaví sa nám vedľa tejto vrsty malý čistý biely obrázok.

5. Z nástrojov vyberieme štetec (paintbrash tool), v jej akciách si zväčšíme škálu (scale) a kde predpokladáme na našej snímke zatiaľ neviditeľného križiaka, začneme zametať.


6. Zametáme a maľujeme dovtedy, pokiaľ tam nebude aj druhý križiak celý.

7. Prejeme na vrstvu Križiak2 (tú hornú), klikneme pravým tlačidlom, z menu vyberieme “použiť masku vrstve”, znova ťukneme na vrstvu pravým tlačidlom a naspodu potvrdíme spojenie viditeľných vrstiev.

8. Získaný obrázok stačí uložiť 🙂

.

.

Obr Križiak1

.

Obr. Križiak2

Sľubované video:

Reklamy

5 thoughts on “Gimp – dve fotky v jednej

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s