Virtuálny vesmír a ríša kráľa Mendelejeva

V decembri som mal spolu so žiakmi našej školy tú česť vidieť, ako by mohla vyzerať škola budúcnosti. V DK Zrkadlový háj v Petržalke sa totiž konali prednášky neziskovej organizácie Pansophia (nie, nechcel som im robiť reklamu, len vzdať hold) o vesmíre okolo nás a periodickej tabuľke prvkov. Na prvý pohľad téma, ktorá láka, s témou nie moc obľúbenou. Nechcem skĺznuť k hodnoteniu obsahovej stránky prednášky, mimochodom perfektnej, do detailov prepracovanej, namakanej. Skôr pochváliť formu.

Po utíšení davu detí prišiel na pódium zaujímavý chlapík, zjavne vedec. Ja som mu veľkú šancu nedával, myslel som, že to bude len odškrtnutá účasť a hotovo. Po prvých slovách som prišiel na svoj omyl. Veľmi dobre pripravený „učiteľ“ navádzal svojím textom ľudí, ktorí ho postupne so zatajeným dychom počúvali, práve tam, kam chcel. Obrázky a videá na dvoch paralelných dataprojektoroch zobrazovali presne tie veci, čo sme tipovali ako odpovede na otázky moderátora. Či už nás chcel nachytať na hruškách, alebo zisťoval náhodné znalosti. Zaujímavé. To chce náročnú prípravu. Spestrením boli aj pesničky súvisiace s predmetom bádania, ktoré vtipne okorenili predstavenie. Forma, akou sa prezentovala táto firma, bola prijateľná pre širokú škálu obecenstva, od prvého stupňa až po stredoškolákov, čo chce tiež silnú dávku odvahy a schopností. Čo bolo ešte zaujímavejšie, že nás obe témy pohltili bez ohľadu na pôvodnú atraktívnosť (no priznajme si, čo všetko my dospeláci vieme o periodickej tabuľke).

Obr.1: Pohľad na pódium a predstavenie, ktoré nám predviedol náš prednášajúci

A toto by sme si mali odniesť aj my pedagógovia. Všetko sa totižto dá, len treba chcieť. Druhou stranou mince je, kde my, obyčajní smrteľníci, sa dostaneme k takému materiálu, či je v silách, hlavne z časového hľadiska, každú problematiku takto spracovať. Ale to by mal byť problém niekoho iného. Aj napriek tomu, že „reforma“ už prebehla.

Obr.2: My tomuto vravíme “medzipredmetové” vzťahy

Na záver treba poďakovať aj zodpovednému človeku, ktorý nám tento zážitok priniesol do školy. Vďaka 🙂

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s