Fórum, nie to rímske, ale školské

Jedna z najpozitívnejších vecí, ktorá vo vysokej miere zasiahla môj profesionálny svet, bolo vytvorenie školského fóra. Myslím, že každý z nás (aspoň drvivá väčšina), kto niečo potreboval kúpiť, spraviť, zohnať, poradiť a pod.,  už svoju skúsenosť s akýmkoľvek typom fóra má.  Preto som sa aj ja rozhodol sprístupniť tento jav na internete svojim žiakom. Predpokladám, že takisto aj oni  sa v blízkej alebo aj vzdialenejšej budúcnosti dostanú k využitiu tohto fenoménu.

Obr.1: Úvodné prostredie fóra našej školy

 

Utvrdením predchádzajúcich myšlienok bola pomoc už po úvodných dňoch spustenia od  viacerých detí, ktoré už s fórami skúsenosti mali či už prostredníctvom rôznych hier alebo iných záujmových oblastí. Postupne sme si zvykli na skutočnosť, že moderátorom už nie sú len učitelia, ale aj samotní žiaci. Každým dňom sme sa zoznamovali s netiketou, zásadami správnej komunikácie na internete, skúšali sme umiestňovať obrázky ale aj albumy na sieť. Deti samé si vyberajú motív vzhľadu, možnosti komunikácie a rôznych prídavných widgetov, ktoré spríjemňujú alebo zjednodušujú prácu a prezeranie fóra.

Fórum je rozdelené na viaceré sekcie ako Fotky, Súťaže, Pokec, Návrhy zlepšenia a pod. Všetky tieto časti vidia žiaci školy a pedagógovia, kde každý môže umiestňovať svoje príspevky. Napríklad v sekcii Fotky nájdeme všetky fotky z akcií, výletov, exkurzií a života  našej školy, v časti Súťaže sa deti môžu oboznámiť s podmienkami a stránkami súťaží týkajúce sa všetkých predmetov organizovaných nielen našou školou, poprípade sa  prihlásiť na tie, ktoré ich zaujali najviac a v Pokeci sa dá komunikovať na diaľku v podstate o všetkom.

Obr.2: „Zavesená fotka triedy a následná diskusia k nej

 

Okrem toho má každá trieda prístup do svojej časti, ktorú vidia len spolužiaci v danej triede s ich triednym učiteľom, kde riešia svoje problémy školského ale i mimoškolského života. Postupne si takto s deťmi vytvoríme vzťahy, ktoré sa v triede často zažiť nedajú.

Samotné fórum slúži aj učiteľom napríklad na zadávanie domácej úlohy, ktorú stačí do príslušnej sekcie zavesiť, zverejniť termín a podmienky a deti môžu začať pracovať. Samozrejmosťou je ale i online (často i offline) pomoc pri ťažkostiach, poradiť sa dá rôznymi spôsobmi.

Obr.3: Zadanie domácej úlohy prostredníctvom fóra s dátumom a podmienkami úspechu

 

Týmto jednoduchým a vo väčšine prípadov aj dostupným spôsobom sa ktokoľvek, či dieťa alebo pedagóg,  môže pochváliť svojou tvorbou, úspechom, zverejniť svoje zážitky, sprístupniť úlohy, nechať si poradiť a veľa veľa ďalšieho.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s