PurposeGames – viac ako hra

V poslednej dobe sa v škole stretávame častejšie s pojmom motivácia.  A nielen s pojmom. Alfou a omegou našej pracovnej činnosti je pozornosť a aktivita žiakov. Nech máme pred sebou akúkoľvek zaujímavú tému z ktoréhokoľvek predmetu, pokiaľ na začiatku nezapálime záujem u detí , z hodiny budeme odchádzať spokojní akurát s tým, že zaškrtneme ďalšiu tému zo svojich plánov, ktorú sme si odprednášali. Ale naopak, pokiaľ sa nám to podarí, našim ratolestiam nebudú vadiť ani nudné pohoria Slovenska, svaly človeka a iné.

Jednou z možností, ktorú ponúka široká škála dostupného softvéru na internete, je stránka purposegames.com. Od prvého momentu som vedel, že toto je to „pravé orechové“ pre súťaživosť a tým aj motiváciu pre deti. Prostredie je jednoduché, viac menej intuitívne a po pár vypovedaných informáciách sa deti nemajú problém orientovať ani vo výbere súťaží, testov a iných, nami prichystaných prekvapení, ktoré zaručene spestria hodinu.

Obr.1: Prostredie stránky PurposeGames a výber z pripravených testov

Pri tvorbe nových materiálov na tejto stránke máte výber 2 možnosti. Ak si vyberiete možnosť jedna, spravíme jednoduchý rovinný kvíz na nami zadanej ľubovoľnej ploche (obrázok, mapa…). Možnosť dva je tvorba online testu s výberom správnej odpovede z viacerých. Keďže na danú tému je softvéru viac, možno aj lepšieho, my skúsime preskúmať možnosť jedna.

Po vložení napríklad mapy Slovenska a zadaní názvu našej témy prídeme do menu samotného tvorenia kvízu. Nasleduje manuálne zadávanie „bodiek“ na mapu a priradeniu definície, názvu, alebo odpovede k danej bodke. Po ukončení ešte zaškrtneme možnosť publikácie mapy (v prípade, ak si to pripravíme ako test pre nasledujúcu hodinu, spravíme tak až v danom momente pred hodinou). A začíname hrať.

Obr.2: Vytvorená mapa zameraná na povrchové celky Slovenska

Vynikajúcou vlastnosťou a schopnosťou tejto stránky je aj pre nás veľmi dôležitá spätná väzba, pretože každým spustením kvízu sa počíta počet pokusov (vyjadrený percentuálne) ale aj čas, za ktorý stihne skúšajúci sa prehrýzť ku koncu. A keďže autori nezabudli ani na rebríček slávy, v prípade, ak si dáme tú námahu a deťom vytvoríme vlastné profily na stránke, môžeme potom z tepla domova skontrolovať výsledky v tabuľke podľa mien. Stačí sa potom dopredu so žiakmi dohodnúť, za aký čas a do akých percent úspešnosti majú daný kvíz vyriešiť a tabuľka nám napovie, kto si akú známku zaslúži. Vynikajúco uspejete ale aj pri zadávaní domácich úloh (odskúšané z geografie). Priebeh jednej takejto vyučovacej hodine si môžeme pozrieť na tejto stránke. Po nejakej dobe, pokiaľ sa my aj deti s týmto prostredím zoznámime, zistíme, že nebudeme vládať plniť žiacke požiadavky na tvorbu ďalších a ďalších kvízov. Preto ja som pristúpil už k tvorbe samotnými žiakmi, pričom sa učia nielen samotný predmet, ale pracujú s rôznymi nástrojmi za pomoci IKT.

Obr.3: Deti zaujaté mapou Slovenska a hľadaním povrchových celkov

Reklamy

2 thoughts on “PurposeGames – viac ako hra

  1. Johnf834 píše:

    I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your site? dkeafkkgdcfc

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s