Folklór na ZŠ Lachova

„Vieš, to sú tí, v tých handrách, čo spievajú a tancujú…“. Aj takto vedeli vysvetliť mladí ľudia svojim spolužiakom, čo je to folklór. A aby sme nezostali na takejto úrovni poznania našej kultúry, rozhodli sme sa zorganizovať podujatie, ktoré by nám v tejto problematike pomohlo.

Koncert. Výchovný koncert. Výchovno-vzdelávací koncert. Ak v dnešnej dobe nazvete školskú akciu v tomto duchu, nezískate si množstvo fanúšikov. Pod týmto heslom sa okolo desiatej hodiny začali presúvať masy žiakov našej základnej školy do haly. So svojimi stoličkami. Na takomto druhu koncertu sa predsa sedí. Hala sa zapĺňa, od piateho po deviaty ročník. Mladší, teda aj menší vpredu, starší ďalej od pódia.

Pódium, vyvýšené miesto, kam smerujú všetky pohľady. Aj keď to na niektorých umelo vystrúhaných, akože znudených tvárach detí nevyzerá, očakávania sú veľké. Niektorí sa stretnú s folklórom prvýkrát. Niektorí nie. Mnohí sa tešia, nájdu sa aj takí, čo o tom nevedia nič a predsa už frflú. Scéna ako z filmu. Je vidieť prestretý stôl, kolísku dieťaťa, ozdoby. Preniesli sme sa do minulosti. Zostali sme však na Slovensku. Aha, takto to asi vyzeralo. Zaujímavé. Prichádzajú ľudia. Muž, jeho žena a dieťa. V krojoch. Po zoznamovacích pohľadoch to na nás spustia. Predstavia situáciu, okamžik života, nasimulujú scénu, zahrajú ukážku, spievajú, hrajú na hudobné nástroje. Svadba, pohreb, zábava, práca, uspávanie. Vždy iné oblečenie, iná pesnička, iný hudobný nástroj, iná atmosféra. Zakaždým mohutný potlesk. A smiech. Herci si k sebe totižto pozývajú aj deti, aby dotvorili náladu, vyskúšali si, ako to bývalo v minulosti. Zvyky, tradície, obyčaje, život. Náš život. Slovenský. Už vieme, ako to bolo, ako to je a ako by sme to mali zanechať. Aby sme nielen my, ale aj deti našich detí poznali, čo je to folklór. My to už vieme. A nenecháme si to pre seba.

A aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, nech sa páči, tu je pár snímkov.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s