Osobnosti sveta na ZŠ Lachova

“Volám sa Fernão de Magalhães a dnes budete mať tú česť znovu so mnou oboplávať celú zemeguľu”, znenie takýchto a ešte zvláštnejších viet ,nebolo dňa 28.mája na ZŠ Lachova nič výnimočné. Tento deň patril na škole deťom, ktoré učili nás, učiteľov.

Ale aby sme nepredbiehali. Takýto deň je na našej škole tradíciou už siedmy rok. Pôvodná myšlienka sprístupniť žiakom krajiny európskej únie spôsobom pre nich atraktívnejším bola postupne obmeňovaná ,a tak sme mali možnosť počas predchádzajúcich rokov vidieť triedy vyzdobené rôznymi historickými obdobiami, zabávali sme sa na  hraných scénkach  zobrazujúce život v rozličných veľkomestách sveta, spoznali sme aj vývoj a kultúru svetových národov, ba poblúdili sme aj po folklórnych oblastiach Slovenska. Témou pre tento rok sa stali osobnosti sveta. Začiatok projektu sa niesol pod vlajkou školského parlamentu. Deti si samy vyberali osobnosti, o ktorých by človek mohol a mal vedieť viac. Z množstvo vylosovaných známych obyvateľov našej planéty, ktorí sa zaslúžili o objavy, o ovládnutie davov, o posunutie ľudskej spoločnosti niekam vyššie, boli napokon vybraní desiati, ktorí mali byť o nejaký čas neskôr do detailov predstavení širokej verejnosti- žiakom a učiteľom našej školy. Po dlhej a namáhavej príprave, kedy si jednotlivé triedy pripravovali materiály, zisťovali čokoľvek o živote a diele svojej postavy svetových dejín, prišli ešte namáhavejšie dva týždne trénovania scénok, inštalovania výzdoby a dolaďovania formy hercov. Napokon to nastalo. Dlho očakávané predstavenie.

Porota sa postupne zoznamovala so životom W.A.Mozarta, jedinečnou plavbou K.Kolumba, bola svedkom vymýšľania L. da Vinciho, tvorila spisovnú slovenčinu so štúrovcami, oboplávala svet s Magalhãesom, spoznala tvorbu a šikovnosť A. Einsteina, zaskákala si na nestarnúce hity F. Mercuryho, spoznala neľahký život M. Jacksona, bola rozcitlivená z čistého srdca  Jána Pavla II. alebo sa zúčastnila namáhavej cesty vierozvestcov Cyrila a Metoda. Nesmiernym zážitkom  bolo vstupovať do miestností za normálnych okolností nazývaných triedy, ktoré sa premenili na dočasný životný pobyt  našich osobností. To množstvo použitého materiálu, ktoré sa vďaka šikovným rukám detí pod vedením pedagógov a triednych učiteľov rôzneho zamerania premenilo na lode, papamobil, chrámy, trhy, koncertné pódiá, klavír, koč a veľa ďalších úžasných kulís…,to obrovské úsilie premenené na texty, scénky, ozdoby, herecké výkony…,to sa vari spočítať ani nedá. Odmenou pre nás učiteľov bolo, keď sme v tomto veľkolepom divadle nachádzali naše obyčajné vyučovacie hodiny.

Okrem priamych zážitkov počas tohto fantastického dňa cieľom projektu bolo, aby si samy deti oživili a spríjemnili vyučovanie a naučili sa aj prakticky, kultúrne a esteticky predviesť svoje nadobudnuté informácie z rôznych predmetov a aby si uvedomili na vlastnej koži, že sa v budúcnosti budú pred ľuďmi prezentovať nie množstvom hodín strávených pred televízorom a počítačom ,ale vedomosťami a schopnosťami nadobudnutými v školských laviciach. My na škole sme už zistili, že odozva aj po niekoľkých mesiacoch nad takouto formou vyučovania dlho ostáva v deťoch v podobe obyčajných spomienok a zážitkov a učiteľom dodá  obrovské množstvo energie a chuti do ďalšej práce .

Fotodokumentácia – autor Sopúšik 🙂

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s