Bunker BS-8

Bývam a pracujem v Petržalke už niekoľko rokov. Nie, nemôžem si dovoliť povedať, že ju poznám, ale smelo prehlásim, že sa v nej nestratím (na rozdiel od množstva ľudí, ktorí z nej majú strach už len z počutia).

Napriek tomu som bol často zaskočený zo správ, výpovedí ľudí a článkov v novinách o nejakých bunkroch v okolí Petržalky, ktorých je neúrekom.  Vždy to ale zostalo len pri otázke: “Kde?”. Nikdy pri odpovedi. Našťastie som sa jedného dňa nechal “zmanažovať” svojou polovičkou a vydali sme sa hľadať. A tak sme na konci známej Kopčianskej ulice po pár minútach (ono je to vážne na kraji Petržalky) vystupovali z auta a s údivom kráčali k malej pofarbenej budove, ktorá sa podobala na niečo historické. S veľkým uznaním a kývaním hlavy sme jeden pred druhým skonštatovali, že je to vcelku zaujímavé. Bola to však len malá predohra, jeden z tých menších bunkrov, ktoré kedysi tvorili líniu opevnenia hraníc.

To pravé orechové nás ale čakalo až o niekoľko stovák metrov ďalej po takmer schovanej ceste (označenie tabuľky Bunker nie je v správnej veľkosti, doporučujem si pred tým pozrieť mapu). Perfektne upravený cintorín z 1. svetovej vojny, nádherný pohľad na majestátny bunker samostatne stojaci na poli, ale hlavne zo začiatku čiastočne schovaný obrovitánsky Bunker BS-8 totálne splnili naše očakávania. Čo sme ale nepredpokladali bolo prekvapenie v podobe “domáceho pána”, takpovediac majiteľa, jedného zo záchrancov a autora projektu na obnovu schátrajúcich objektov, ktoré mali pôvodne slúžiť na obranu našej vlasti. Neočakávane sa nám otvorili dvere bunkra, odhalili sa nám priestory, v ktorých sa kedysi pohybovali len vyvolení, videli sme krajinu cez priezory, na aké boli strážcovia dennodenne zvyknutí, dýchali sme atmosféru, ktorú tu vytvorili tie desaťročia, pociťovali sme ten strach, údiv a  úzkosť z chodieb a miestostí, aké poskytuje táto jedinečná stavba. Do tohoto všetkého sme pahltne vstrebávali informácie z úst nášho sprievodcu. Nie, neboli to len pre niekoho mŕtve témy z druhej svetovej. Výzdoba a inventár bunkra poskytuje prierez oveľa väčším historickým obdobím. A nielen vojenským. Každá miestnosť vie rozprávať o niečom inom, živote, smrti, pokroku i mnohých otáznikoch. Ľudia a hlavne deti, sa tu môžu zúčastniť výstavky zbraní, ponoriť sa do problematiky zberu starých munícií nájdených kdekoľvek v lesoch a na lúkach a dozvedieť sa, že nestojí za to tieto nájdené poklady chytať a prevážať, ale okamžite volať políciu.

Za uznanie stojí aj aktivita ľudí starajúcich sa o bunker, ktorí umožňujú nám, širokej verejnosti, prísť a zúčastniť sa aktívne ich projektov (detské tábory, historické rekonštrukcie bojov, exkurzie aj pomoc pri prácach na budove). Patrí im velikánske poďakovanie, že bunkre, ktoré v podstate do bojov nikdy nezasiahli, sa nestali obeťami narkomanov a bezdomovcov, že sa im opäť vrátil pôvodný výzor, dôstojnosť.

Veď kde inde by sme my, mladší, mali čerpať z historických prameňov ak nie priamo na mieste, ktoré boli a sú priamymi svedkami svojej doby (výborne tomu poslúži aj knižnica situovaná priamo v bunkri). Na záver som dlžný vari len tvrdenie, že je obrovská škoda toho, ako sú schopní ľudia dehonestovať tento krásny kút nášho mesta, Tí, ktorí sa postarali o vytvorenie skládky priamo pred vchodom bo bunkra. Ešteže to “záchrancovia” zobrali z nadhľadu a označili ho “Mínové pole”.

Ak by ste mali chuť dozvedieť sa niečo viac, na stránke bunkru je tých informácií obrovské množstvo.

Ak ešte stále váhate, možno vás navnadia tieto fotky.

Sopúšik&Peblss

Reklamy

One thought on “Bunker BS-8

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s