Skúšanie, učenie…zábava

Trieda. Moderná. Vybavená počítačmi. Aj interaktívkou. Vyplnená žiakmi. Ovládaná učiteľom?

Počuť zvonček. To odzvonilo nám, učiteľom, ktorí sme využívali počítače. Po starom. Aj internet. Deťom sa už nechce takto márniť čas. Referáty.sk, domacauloha.com. Je na čase vymeniť si úlohy. Už nie my zadávame témy pre deti, ale oni nám. Chcú vedieť, čo sa dá. Samozrejme, najradšej to dostanú bez práce. Ako každý, aj ja skúšam si to učenie “uľahčiť”. Nie, neklesol som, práve naopak. Rastiem, tvorím, rozvíjam, objavujem. Objavujem objavené. A skúšam. Sám seba, trpezlivosť, žiakov.

Medzi dávne poznatky o ľudstve patrí aj fakt, že sme hraví, súťaživí. A presne toto, teda nehmotné virtuálne spojenie týchto vlastností, môžete očakávať od stránky PurposeGames a jej produktov.

My s ôsmakmi sme šli do toho. Samozrejme, prvotné náklady (čas a “peniaze”) sú neúnosné, ale po prvých úspechoch a návrate energie venovanej tejto aktivite to stojí za to. Téma vláčna, menej zaujímavá (hmmm, ako pre koho), na memorovanie (hmmm, ako kedy). Povrchové celky Slovenska. Mapa. Pohoria, kotliny, nížiny. Kde, čo. Strašiak.O čo vlastne ide? O body, sekundy a percentá. Doslova. Aplikácia (po správnom zhotovení) ponúka jeden z množstva povrchových celkov, na ktorý treba ukázať. Volali sme to slepá mapa. Zabudnúť. Toto je ono. Už netreba čas na opravu, umelá inteligencia to spraví za nás. Už nerátajme body, žiaci si ich kontrolujú sami. Už nemotivujme dlhými rečami, všetci sa chcú hrať. Viem, na prvý krát je to ťažké. Ale čo nie. Tak, ako je ťažké sa pre deti učiť, tak je pre nás ťažké tvoriť. Hoci na tieto veci by sme my, učitelia, mali mať niekoho iného. Nuž…

Komu sa na také časy nechce čakať, ten bude musieť tvoriť sám. A chváliť sa. A skúšať. Týmto chcem poďakovať všetkým, ktorí dostali do môjho zorného poľa akúkoľvek novinku. Ujme sa každá. Všetci sa predsa tešíme vždy na niečo nové, iné, aj keď to niekedy nevýjde. Nie všetko sa vydarí. Ale pokiaľ to posunie veci správnym smerom.

Nám sa to možno podarilo. To, čo boli deti schopné na hodine zvládnuť za 5-6 minút, po pár cvičení za 1:20 min. A to už je ohrozený aj môj rekord. Neviete, o čom píšem? Tak skúste, budete prekvapení.

Dnešná hodina : Povrchové celky Slovenska

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s